32.000 CPR-numre havnede ved en fejl på kommunes hjemmeside

- Der er sket en menneskelig fejl, og det beklager vi meget, siger kommunaldirektør i Ringkøbing-Skjern

Offentliggjort Sidst opdateret

Fejl afslører CPR-numre på kommunes hjemmeside

32.000 CPR-numre blev ved en fejl offentliggjort på Ringkøbing-Skjern Kommunes hjemmeside.

Kommunen har fjernet oplysningerne og vil underrette de berørte borgere.


Denne faktaboks blev genereret af Labrador AI og korrekturlæst af en journalist.

32.000 CPR-numre har været tilgængelige på Ringkøbing-Skjern Kommunes hjemmeside siden januar 2024.

Det skriver TV2 MidtVest på mediets hjemmeside.

Ringkøbing-Skjern Kommune skriver på sin egen hjemmeside, at der er tale om en "menneskelig fejl".

Fejlen er opstået, da man offentliggjorde et kort over antallet af elbiler i kommunen.

Har fjernet det

Ved en fejl blev kolonnen med CPR-numre ikke fjernet, da kommunen offentliggjorde oversigten.

- Der er sket en menneskelig fejl, og det beklager vi virkelig meget.

Ringkøbing-Skjern Kommune beklager, at borgeres CPR-numre ved en fejl havnede på kommunens hjemmeside. (Arkivfoto).

- Med det samme vi opdagede fejlen, fjernede vi kortet, så det ikke længere er muligt at søge oplysningerne frem, siger kommunaldirektør Jens Peter Hegelund Jensen i nyheden på kommunens hjemmeside.

CPR-numrene har ifølge kommunen ligget som baggrundsmateriale til oversigten.

Kun oprettede brugere har ifølge kommunen haft adgang til oplysningerne, og kun hvis de aktivt søgte på oplysningerne.

Må ikke ske igen

Ringkøbing-Skjern Kommune oplyser også, at man ikke har nogen indikationer på, at CPR-numrene er blevet misbrugt.

- Men man skal selvfølgelig altid være opmærksom, hvis man for eksempel bliver kontaktet telefonisk af nogen, som vil have dig til at reagere på baggrund af dit personnummer, siger Jens Peter Hegelund Jensen i nyheden.

Sagen vil nu blive meldt til Datatilsynet, og de berørte borgere vil "hurtigst muligt" blive orienteret via en besked i deres e-Boks.

Kommunaldirektøren forsikrer, at kommunen har "gjort alt, hvad vi kan, for at sikre, at det ikke sker igen".

Powered by Labrador CMS