Brøler i Billund efter drone-alarm

Fredag blev luftrummet lukket i 20 minutter efter en droneanmeldelse, men det viste sig at være en stjerne

Offentliggjort Sidst opdateret

Luftrummet lukket kortvarigt over Billund

Luftrummet over Billund Lufthavn blev kortvarigt lukket fredag morgen på grund af en anmeldelse om mulig droneaktivitet, som viste sig at være en stjerne.

Lukningen varede 20 minutter og påvirkede ikke flytrafikken, ifølge Billund Lufthavn.


Denne faktaboks blev genereret af Labrador AI og korrekturlæst af en journalist.

Luftrummet over Billund Lufthavn var fredag morgen kortvarigt lukket efter en anmeldelse om mulig droneaktivitet- det viste sig at være en lysende stjerne på himlen.

Det oplyser Sydøstjyllands Politi i en mail.

- Vi modtager mange henvendelser om mulig droneaktivitet, og vi tager henvendelserne meget alvorligt, særligt hvis det foregår i nærheden af kritisk infrastruktur, skriver Niels Christian Bastholm, presseansvarlig i politikredsen.

En lysende stjerne

- Luftrummet over Billund Lufthavn var kortvarigt lukket, da vi fik en anmeldelse om mulig ulovlig droneaktivitet i området ved lufthavnen.

- Anmeldelsen viste sig at omhandle en lysende stjerne på himlen, hvorfor der hurtigt blev åbnet for flytrafikken igen, lyder det.

Ifølge Billund Lufthavn var luftrummet lukket i 20 minutter fra klokken 06.05 til 06.25, men det havde ingen indflydelse på flytrafikken.

Luftrummet over Billund Lufthavn blev fredag morgen lukket i 20 minutter efter en anmeldelse om mulig droneaktivitet - men det viste sig blot at være en lysende stjerne. (Arkivfoto).

Det oplyser pressechef i Billund Lufthavn Dan Prangsgaard.

Stor opmærksomhed

- Det var så kortvarigt, at de rejsende ikke blev påvirket af det. Så folk kom afsted til tiden, og folk kom på jorden til tiden, siger han.

Opmærksomheden på droner i dansk luftrum har været stor, siden luftrummet over Københavns Lufthavn mandag aften og natten til tirsdag blev lukket i flere timer, efter at der var blevet observeret to til tre droner i luftrummet.

Onsdag aften og natten til torsdag blev der observeret droner nær en række lufthavne i Syd- og Sønderjylland.

Lukket for anden gang

Her kom der også anmeldelser om droneaktivitet i Billund Lufthavn, som tidligt torsdag morgen måtte lukke luftrummet i knap en time.

Torsdag aften måtte luftrummet i Aalborg Lufthavn for anden aften i træk også blive lukket på grund af mistanke om droneflyvning. Det åbnede kort efter igen.

Københavns Politi opfordrede torsdag borgere, der ringer ind og anmelder droneaktivitet, til at dokumentere det med enten video eller billede.

Flere politikredse har i de seneste dage modtaget mange henvendelser om mistænkelig droneaktivitet.

Powered by Labrador CMS