DMI: Hænger over hele landet
Der bliver ikke meget kig til solen de kommende dage. 2. søndag i advent bliver en lun men våd omgang
Masser af skyer, regn i perioder og et termometer, der søndag nærmer sig de tocifrede grader.
Weekendens vejr bliver både gråt og vådt, mens temperaturerne fortsat holder sig i den milde ende for årstiden.
Det fortæller Anja Bodholdt, vagthavende meteorolog ved Danmarks Meteorologiske Institut (DMI).
Lægger tørt ud
Fredag lægger tørt ud, men i løbet af eftermiddagen begynder det at regne i den østlige del af landet. Regnen trækker videre mod nordvest om aftenen og i løbet af natten.
- Så skal man ud til en julefrokost eller lignende i den østlige og nordlige del af landet, så vil det måske være en god idé at have en lille paraply med i tasken, siger Anja Bodholdt.
Hænger over hele landet
Den sydvestlige del af Danmark kan til gengæld godt lade regntøjet blive hjemme fredag, men gråvejret slipper de færreste for. Det hænger over hele landet.
Lørdagsvejret følger nogenlunde samme mønster. Temperaturerne lander ligesom fredag på mellem tre og seks grader, og det begynder tørt.
Regn igen
- Men så kommer igen regn, men denne gang til den sydlige del af landet, siger Anja Bodholdt.
Lørdag bliver samtidig den dag i weekenden, hvor det blæser mest fra syd og sydøst.
Weekenden slutter af med en lun 2. søndag i advent med temperaturer op til otte-ni grader i dagstimerne. Til gengæld kommer der regn mange steder i landet.
Endnu lunere
- Vi kan se frem til en weekend med masser af skyer og perioder med lidt regn, siger Anja Bodholdt.
Prognoserne viser, at der er endnu lunere decembervejr på vej. Temperaturen kan nå helt op omkring 12 grader i begyndelsen af næste uge, oplyser DMI.