DMI: Voldsomt vejr har kurs direkte mod Danmark
Her er der risiko for torden og skybrud
Der er risiko for lokale skybrud og torden i store dele af Jylland og på den vestlige del af Fyn tirsdag eftermiddag og aften.
Det oplyser Martin Lindberg, der er vagthavende meteorolog ved Danmarks Meteorologiske Institut (DMI).
Risikoen gælder fra klokken 14 til 20.
Også Bornholm kan i løbet af dagen blive ramt af kraftig regn.
- Vi har en front, som ligger frem og tilbage fra Sverige til Østersøen og Bornholm og ned til det vestligste Polen, siger Martin Lindberg.
- Der kan komme en del regn til Bornholm. Vi siger, at der kan komme over 30 millimeter i varslingsperioden fra klokken 10 til 20.
Han understreger dog, at der er stor usikkerhed. Da fronten primært ligger mellem Sjælland og Bornholm, er der også en mulighed for, at øen slipper for de kraftigste regnmængder.
Her bliver det værst
Ifølge DMI's hjemmeside ser den kraftigste nedbør ud til at falde over Østersøen. Fronten vil være med både regn og byger samt mulig torden.
Der kan også komme lidt regn over det østlige Sjælland, men DMI vurderer ikke, at det bliver kraftigt.
Et skybrud defineres af DMI som mindst 15 millimeter regn på 30 minutter.
Skybrudsvarslet tirsdag gælder størstedelen af Jylland. Det er kun de nordligste kommuner samt dele af Vestjylland, der er undtaget.
På Fyn er det Assens og Middelfart, hvor DMI vurderer risiko for skybrud og torden.
Regnfuldt start på september
Allerede mandag varslede DMI, at Danmark kunne forvente en regnfuld start på september.
Selv om vejret bliver vådt, kan mange steder dog se frem til relativt lune temperaturer.
Senere på ugen kan det især blive de østlige egne, der får regn, mens Jylland fredag ventes at få mere tørt vejr. Sådan lød DMI's prognose mandag for den første uge i september.