TV-vært afviser det vildeste rygte

Men han er slet ikke sur 

Offentliggjort Sidst opdateret

CITATHISTORIE: Radio IIII

Da journalist og historiker, Adam Holm, for nylig var med i Podimo-podcasten "Her går det godt", underholdte han værterne Peter Falktoft og Esben Bjerre med en fortælling om, at den kendte tv-vært Kåre Quist er blevet opereret 3-4 cm højere.

- Jeg har talt med ham om det. Han er blevet strukket, lyder det således i podcasten, hvor Adam Holm også forklarer, at der er tale om en operation ved navn "leg-extension", der skulle være foregået i Istanbul.

Kåre Quist fra TV-Avisen afviser pure det vilde rygte (PR-foto).

Passer ikke

Men det er altså ikke rigtigt.

Kåre Quist afviser nemlig, at han skulle have gennemgået nogen former for højde-operation. Det sker i en kommentar til "Eftermiddag" på RADIO IIII:

- Det virker grotesk at skulle sige det, men nej, det er jeg ikke. Jeg er i øvrigt 1.94 høj og har været det siden, jeg var fuldt udvokset.

Kåre Quist fortæller også, at det kan dokumenteres i hans pas.

- Hvad tænker du om, at han siger det, hvis det fremstår som om, at det er rigtigt?

- Jeg kender jo Adam godt, og synes han er en fantastisk fyr. Jeg tænker, det er en avanceret form for humor.

Har større problemer

Det er da heller ikke noget, som Kåre Quist tager på vej over, forklarer han:

- Jeg tror, jeg har større problemer og udfordringer i mit liv.

Og noget tyder på, at Kåre Quist har ret, når han siger, at han kender Adam Holm godt.

Der var nemlig blot tale om en spøg, da Holm fortalte om tv-værtens højdeoperation i podcasten.

Mislykket

Det skriver Adam Holm i en sms til RADIO IIII:

"Det var blot et forsøg på at være morsom. Åbenbart mislykket. Beklager!"

Powered by Labrador CMS