Derfor er kvinder bedst 

Petra Nagel mærker en klar forskel på stemningen i 'Bachelor' og 'Bachelorette'-villaerne

Offentliggjort

Efter seks sæsoner som vært på datingprogrammerne 'Bachelor' og 'Bachelorette' har Petra Nagel gjort sig mange erfaringer med, hvordan stemningen ændrer sig, alt efter om det er mænd eller kvinder, der står i centrum i villaen.

- Der er noget i det med at tale sammen og tale om følelser, og på en eller anden måde skal mændene lære det, fordi de måske ikke er vant til det hjemmefra, hvor det kan kvinderne ligesom bare, det er vi bare bedre til, siger Petra Nagel til alt.dk.

Petra Nagel kan tydeligt se forskel på kønnenes ageren overfor hinanden

Forskel på dynamikken

Hun understreger, at hun i årets 'Bachelor' igen nød energien i huset, fordi det denne gang var kvinder, der fyldte villaen.

Ifølge værten er der markant forskel på dynamikken, når mange mænd bor sammen, sammenlignet med når kvinderne er samlet.

På tæt hold

Petra Nagel har gennem årene oplevet begge køns forskellige måder at håndtere følelser, konkurrence og relationer på tæt hold.

Hun lægger ikke skjul på, at fællesskabet og samtalerne i en villa fuld af kvinder giver en helt særlig stemning, som hun personligt sætter stor pris på.

Powered by Labrador CMS