92-årig tiltalt for at dræbe sin kone

Ifølge anklagemyndigheden kvalte en ældre mand fra Slagelse sin 89-årige kone med en pude omkring nytår

Offentliggjort Sidst opdateret

92-årig mand tiltalt for drab på sin kone

En 92-årig mand fra Slagelse er tiltalt for at have kvalt sin 89-årige kone med en pude omkring nytår.

Landsretten løslod manden efter halvanden måneds fængsling, og sagen skal nu behandles i Retten i Næstved.


Denne faktaboks blev genereret af Labrador AI og korrekturlæst af en journalist.

En 92-årig mand er blevet tiltalt for at have dræbt sin kone, som i januar blev fundet død i deres hjem i Slagelse.

Det fremgår af anklageskriftet, som Ritzau har fået aktindsigt i.

Det er uvist, præcist hvornår drabet på den 89-årige kvinde fandt sted.

Ifølge tiltalen er det sket på et tidspunkt mellem 30. december klokken 20 og 1. januar klokken 08.20, hvor hjemmeplejen anmeldte dødsfaldet.

Kvalt

Anklagemyndigheden påstår, at manden pressede en pude ned over hustruens ansigt, mens han klemte hende på halsen, så hun blev kvalt og døde.

Manden blev anholdt og sigtet for drab. 3. januar fandt en dommer grundlag for at varetægtsfængsle den ældre mand, der dog var indlagt.

Retten i Næstved skal behandle sagen mod en mand på 92 år, som er tiltalt for at have kvalt sin kone med en pude. Det er endnu ikke besluttet, hvornår sagen skal for. (Arkivfoto).

Nogle dage senere blev han udskrevet og stillet for en dommer, som fastholdt, at han skulle varetægtsfængsles. Retsmødet blev holdt for lukkede døre, så det kom ikke frem, hvad han eventuelt forklarede i retten.

Løsladt

Efter halvanden måneds fængsling blev den 92-årige mand løsladt af landsretten, fortæller sagens anklager, Charlotte Skovmand.

Hidtil havde argumentet for varetægtsfængsling været hensynet til retshåndhævelsen - altså den almindelige retsfølelse. Men 26. februar blev han sat på fri fod.

- Henset til hans alder og de konkrete omstændigheder i sagen kom landsretten frem til, at han ikke skulle være varetægtsfængslet med henvisning til retshåndhævelsen, siger Charlotte Skovmand.

Skal mentalundersøges

Den ældre mand skal mentalundersøges, og en konklusion er endnu ikke klar.

Derfor kan Charlotte Skovmand endnu ikke oplyse, om hun vil gå efter en almindelig fængselsstraf eller en anden sanktion som eksempelvis anbringelse på en lukket retspsykiatrisk afdeling.

Da parret var gift, vil hun nedlægge påstand om, at manden frakendes retten til at arve kvinden.

Ritzau forsøger at få en kommentar fra mandens forsvarer til den rejste tiltale.

Sagen skal behandles af Retten i Næstved, som endnu ikke har fastsat datoer for sagen.

Powered by Labrador CMS