Accepterer bøde på 400.000 kroner

Det er anden gang, at elselskabet Modstrøm betaler en bøde for blandt andet uanmodet telefonsalg.

Offentliggjort Sidst opdateret

DOWNLOAD VORES GRATIS APP

Vil du altid være opdateret? Så download app'en 'Nyheder.dk' til din smartphone HER

Elselskabet Modstrøm har accepteret at betale en bøde på 400.000 kroner for at have overtrådt forbuddet mod uanmodet telefonsalg og vildledende markedsføring.

Det skriver Forbrugerombudsmanden på sin hjemmeside.

Forbrugerombudsmanden har to gange politianmeldt elselskabet. Første politianmeldelse var i efteråret 2022, og den anden var i 2025.

Det er 27 forbrugere, der oplyser, at de har modtaget en uanmodet telefonisk henvendelse fra Modstrøm.

Derudover har otte forbrugere bekræftet, at de har oplevet at blive vildledt af sælgere af Modstrøm. Sælgerne har ifølge Forbrugerombudsmanden givet indtryk af, at de ringede fra kundernes nuværende elselskab.

Meget alvorlig

Elselskaber må gerne ringe til kunder med henblik på telefonsalg, men kun hvis der er givet samtykke.

- Vi ser meget alvorligt på sagen, herunder ikke mindst det forhold, at selskabet tidligere har overtrådt forbuddet mod uanmodet telefonsalg og forbuddet mod vildledende markedsføring, siger forbrugerombudsmand Torben Jensen til hjemmesiden.

Også i 2021 accepterede Modstrøm at betale en bøde. Også dengang var der tale om uanmodede opkald, mens der også var tale om vildledende oplysninger på elselskabets hjemmeside.

Dengang lød bøden på 675.000 kroner.

/ritzau/

Powered by Labrador CMS