Bilister ramt af hård bøde-regn

Også udstedt kørselsforbud

Offentliggjort Sidst opdateret

Bilister omkring festivalpladsen i Roskilde blev lørdag ramt af noget af en bøderegn.

Hele 80 bødeforlæg og ti parkeringsafgifter blev der udskrevet, oplyser Midt og Vestsjællands Politi.

- Det var typisk for ikke at efterkomme politiets anvisninger, herunder ved svingning forbudt, samt indkørsel for motorkøretøjer forbudt, misbrug af havariblink, overskridelse af spærrelinjer og parkering forbudt, oplyser politiet. 

Det regnede med bøder over bilisterne ved festivalpladsen.

De fleste overtrædelser skete på Køgevej omkring Vor Frue og Søndermarksvej. 

Støjede

En enkelt ung mand blev sigtet for unødig støj, ligesom han benyttede sig af håndholdt mobiltelefon. 

Efter standsningen på Køgevej ved Søndermarksvej konstaterede færdselsbetjenten, at bilen var manipuleret. Det vil sige, at bilens katalysator var afmonteret, ligesom der var ændret i motorstyringen. 

Bilen får herved flere hestekræfter men forurener voldsomt mere end normalt. Motorstyringen blev derfor afmonteret og konfiskeret på stedet. 

Kørselsforbud

Den unge mand kan se frem til en klækkelig bøde og et klip i kørekortet. Da han er ung fører, og havde et klip i forvejen, får han således også et kørselsforbud i seks måneder.

- Søndag blev der udstedt yderligere cirka 100 bødeforelæg i løbet af dagen. Igen var der tale om vending over spærrelinjer, indkørsel forbud for motorkøretøjer, U-vendinger, svingning forbudt, manglende sikkerhedssele, misbrug af havariblink og standsning forbudt, beretter vagtchefen.

En enkelt kørte uden cykelhjelm på et løbehjul, og også en sigtet for kørsel uden førerret.

Powered by Labrador CMS