Eksperter anbefaler denne brugtbil fremfor alle de andre

Leder du efter en god brugtbil er her eksperternes bud på den bedste Nye biler er dyre, og det kan derfor være smart at gå efter en god brugtbil som et billigere alternativ. Men hvad gør en god brugtbil, og hvilken kan eksperterne samstemmigt anbefale? Få svaret her.

Offentliggjort Sidst opdateret

Hvert år samles en række bileksperter for at finde en ikke bare god brugtbil men slet og ret den bedste af sin slags.

I 2017 kom eksperterne fra blandt andet Dansk Brugtvognshandler Forening, Applus Bilsyn og FDM.

FDM kunne fortælle, at valget i 2017 stod mellem fem modeller, og du kan få beskrivelsen af de fem, samt se vinderen, i galleriet til denne artikel.

2017 viste også, for første gang i nogle år, at en god brugtbil ikke behøver at være en luksus-model. Vinderen i 2016 var en BMW 3-serie (model 2008-2012), mens vinderen i 2015 var en Mercedes Benz C-klasse (model 2007-2011).

Særligt god brugtbil høstede roser fra flere

Hos FDM skrev man om vinderen af årets brugtbil 2017, at 14 ud af 19 jurymedlemmer kårede vinderbilen som den bedste.

Tidligere vindere i konkurrencen:

Følgende biler har tidligere vundet titlen som årets brugtbil:

2016: BMW 3-serie 2008-2012

2015: Mercedes-Benz C-klasse 2007-2011

2014: Honda Civic 2006-2012

2013: Toyota Avensis 2007

2012: Honda Accord 2009

2011: Kia Ceed 2007

2010: Opel Astra 2005

2009: Ford Focus 2005

2008: Ford Mondeo 2004

2007: Mazda 6 2003

2006: Skoda Fabia 2001

Kilde: FDM.

Hos FDM skrev man også, at sejren var velfortjent, da den valgte vindermodel, og altså en virkelig god brugtbil, sælges til lave priser. Den har få fejl og den byder på stor fleksibilitet.

Bilmagasinet samlede flere citater ind om vinderbilen og kunne dermed fortælle, at juryen roste vinderen for at være rummelig og arbejdsom for at have gode køreegenskaber og for at være pålidelig:

– Du får en fleksibelt indrettet familiebil, der har god plads til hele familien til en meget attraktiv pris, lød det fra Karsten Lemche fra FDM Motor.

– Høj stjernerating fra Bilbasens brugere, fornuftigt reservedelsprisindeks og tilfredshed med især service og driftsøkonomi trækker op. Når man så kombinerer det med meget dynamiske køreegenskaber i en bil, der egentlig ikke ligner én, der burde køre så godt, som den gør, så har man en vinder-formular, sagde Niels Friis fra Ekstra Bladet biler ifølge Bilmagasinet.

Kilder: BilmagasinetFDM

Powered by Labrador CMS