Tesla lancerer 2 nye modeller - men til kæmpe overpris
Model S og Model X er dyrere end forventet
Tesla har løftet sløret for to opdaterede luksusmodeller, Model S og Model X.
Begge biler får en række små forbedringer, men prisskiltet sender dem direkte op i den absolutte topklasse.
Med priser fra omkring 1,1 millioner kroner bliver det svært for de fleste danskere at se dem som et realistisk køb. Det skriver Mobilsiden.
Små forbedringer, men høj pris
Designet ligner det, vi allerede kender, men Tesla har givet modellerne et teknologisk og komfortmæssigt løft.
Model S får en længere rækkevidde på op til 744 kilometer, mens Model X nu kan køre op til 600 kilometer på en opladning.
Derudover introduceres en ny metallak, bedre støjisolering, justeret affjedring og dynamisk kabinebelysning.
Selv Model S Plaid, den hurtigste udgave med over 1.000 hestekræfter, får kun mindre ændringer.
Lavt salg og hård konkurrence
Trods forbedringerne kæmper Tesla med at få afsat sine dyrere modeller.
Sidste år udgjorde Model S og Model X kun en lille del af Teslas samlede salg, og meget tyder på, at det fortsætter sådan.
I dag vælger langt flere kunder de billigere modeller som Model 3 og Model Y.
Med konkurrenter som Porsche Taycan, Mercedes EQS og Lucid Air, der tilbyder mere luksus for pengene, bliver det svært for Tesla at overbevise køberne.
For mange vil de nye Model S og Model X fremstå som flotte, men alt for dyre, symboler på en tid, hvor Tesla stadig troede, at dyrere var lig med bedre.