Trump varsler nye told-alternativer

USA's præsident annoncerer en ny global told på yderligere ti procent efter domstols afgørelse om straftold.

Offentliggjort Sidst opdateret

Trump annoncerer nye toldsatser

Donald Trump vil indføre en ny global told på ti procent efter højesterets afgørelse.

Han mener, at der er flere alternativer til de underkendte straftoldsatser.


Denne faktaboks blev genereret af Labrador AI og korrekturlæst af en journalist.

Ifølge USA's præsident, Donald Trump, er der flere alternativer til toldsatser.

Det siger Trump på et pressemøde, efter USA's højesteret fredag afgjorde, at Trumps straftold ikke er lovlig.

Her annoncerer han, at han vil underskrive en ordre på en ny global told på yderligere ti procent.

Ingen bemyndigelse

Den nye told skal ifølge Trump erstatte nogle af det, som blev underkendt af USA's højesteret.

Trump indførte straftolden ved brug af loven International Emergency Economic Powers (IEEPA).

Loven er lavet til nationale nødsituationer, men ifølge landets højesteret giver den ikke præsidenten bemyndigelse til at indføre forhøjede toldsatser.

Underkender ikke told

De nye toldsatser bliver ifølge Reuters udstedt i henhold til en anden vedtægt, der giver præsidenten muligheden for at indføre told på op til 15 procent i op til 150 dage i forbindelse med "store og seriøse" betalingsbalanceproblemer.

- Højesteretten underkendte ikke told. De underkendte blot en specifik brug af IEEPA-told, siger Trump.

Findes alternativer

På pressemødet tilføjer præsidenten, at de "gode nyheder" er, at der findes andre metoder og praksisser.

- Andre alternativer vil nu blive brugt for at erstatte dem, som retten fejlagtigt afviste, siger Trump på pressemødet ifølge AFP.

Afgørelsen fra højesteretten gjorde ifølge Trump blot hans mulighed for at indføre told stærkere.

-Meget skuffende

Alligevel kalder han det "meget skuffende" og siger, at han skammer sig over "visse medlemmer" af domstolen, og at andre lande er meget glade for afgørelsen.

- De danser på gaderne, men de vil ikke danse længe, det forsikrer jeg jer om, siger Trump.

Ender i retten

Adspurgt om, hvad der skal ske med de penge, der allerede er blevet opkrævet med de hævede toldsatser, påpeger Trump, at højesterettens afgørelse ikke sagde noget om det, men at det nok vil tage flere år for en sådan beslutning at komme igennem retssystemet.

- Det er ikke blevet diskuteret, vi ender med at være i retten de næste fem år, siger han.

USA's præsident, Donald Trump, vil bruge andre alternativer til toldsatser, siger han på et pressemøde fredag.
Powered by Labrador CMS