Mary afsløret af DR

Dronningens deltagelse er ikke nævnt i kongehuset officielle kalender  

Offentliggjort

Det fremgår ikke af kongehusets officielle kalender, men den 6. oktober vil dronning Mary være til stede ved en helt særlig koncert i København. 

Det afslører DR i en pressemeddelelse.

Slukker alt lyset

Som protektor for DR Pigekoret vil dronningen nemlig denne dag overvære en af korets såkaldte 'mørkekoncerter' i DR Koncerthuset.

"Mens det første efterårsmørke begynder at sænke sig udenfor, benytter koret muligheden for at slukke alt lyset inde i Koncertsalen for at fordybe sig i musikken og sangen på en anderledes måde," skriver DR.

Dronning Mary

En stærk tradition

DR Pigekorets mørkekoncerter er blevet en stærk tradition.

I år finder de sted i DR Koncerthuset i København den 5. og 6. oktober og i Musikhuset Aarhus den 25.og 26. oktober

Og begge steder venter der publikum en særlig koncertoplevelse, hvor en række ikoniske melodier og tekster fra 1980’erne folder sig ud i mørket, skriver DR.

  

Powered by Labrador CMS