DMI: Sådan bliver dit påskevejr
Læs her den seneste prognose
Her får du den seneste melding fra DMI om vejret i den kommende påskeuge.:
- Flere prognoser viser en tendens til, at højtrykket en overgang forskydes noget vestpå, til vest for de Britiske Øer. Det vil i så fald give os lidt mere ustadigt vejr i påskeugen.
Et lavtryk kan bevæge sig ned over Skandinavien fra nordvest, hvilket vil give en overgang skyet vejr og lidt regn eller byger.
- En anden mulighed er, at et mindre lavtryk bevæger sig op til Danmark fra sydvest med skyer og lidt regn, hedder det blandt andet i prognosen.
Hen over påskedagene indikerer enkelte prognoser, at et højtryk eller en højtryksryg kan bygges op over Skandinavien.
Gode solchancer
Både timing og placering af et eventuelt højtryk er usikre, men det giver en god mulighed for tørt vejr med gode solchancer i løbet af påsken.
Dagtemperaturen ventes typisk op mellem 10 og 15 grader, ved kyster med pålandsvind dog lidt køligere, og om natten oftest ned mellem 1 og 7 graders varme.
Mindre vand
- Temperaturen ser samlet ud til at ende omkring den normale for årstiden.
Nedbørsmængderne er usikre, men ser ud til at ende lidt under de normale for årstiden, på landsplan svarende til ca. 3 til 8 mm, skriver DMI i deres prognose.
LÆS OGSÅ:
-
Hella Joof vil tage tempoet ud og dvæle ved detaljerne i sin nye podcast. En mental lænestol, når hjernen trænger til et sted, der ikke stiller krav, lyder det.
-
65 procent af de smittede er resistente over for den gængse behandling - det eneste alternativ har alvorlige bivirkninger
-
Lørdag begynder tør men det ændrer sig i løbet af dagen