56-årig mand hårdt kvæstet efter overfald

En 56-årig mand blev lørdag aften eller nat voldeligt overfaldet i sin lejlighed

Offentliggjort Sidst opdateret

Mand fundet hårdt kvæstet efter voldeligt overfald i Esbjerg

En 56-årig mand blev fundet svært tilskadekommen i sin lejlighed i Esbjerg efter et voldeligt overfald.

Politiet søger vidner og er massivt til stede i området for at efterforske sagen.


Denne faktaboks blev genereret af Labrador AI og korrekturlæst af en journalist.

En 56-årig mand blev søndag morgen fundet svært tilskadekommen i sin lejlighed i Esbjerg efter at være blevet udsat for et voldeligt overfald.

Det oplyser Syd- & Sønderjyllands Politi i en pressemeddelelse.

Hændelsen skete i en lejlighed på vejen Grådybet i Esbjerg, og mandens tilstand var kritisk, hvorfor han blev fragtet til Odense Universitetshospital.

Stabil

Sent søndag eftermiddag er vurderingen, at den 56-åriges tilstand er stabil, lyder det.

I forlængelse af det voldelige overfald vil politiet være til stede på adressen "et godt stykke tid endnu".

- Det kan naturligt give anledning til spørgsmål, når politiet er massivt til stede i et område, som det i dag er tilfældet på Grådybet, siger politikommissær Frederik Nielsen i pressemeddelelsen.

Flere betjente i gadebilledet

- Derfor øger vi vores tilstedeværelse i morgen og håber, at de lokale borgere vil kontakte os, hvis de har spørgsmål eller blot ønsker en snak med os, siger han.

Mandag vil både gående og cyklende betjente desuden være til stede omkring adressen.

Søger vidner

Politiet foretager undersøgelser på gerningsstedet både i lejligheden samt uden for boligen. Lejligheden og et område omkring den har derfor været afspærret.

Syd- & Sønderjyllands Politi søger efter flere mulige gerningspersoner til overfaldet og vil derfor gerne i kontakt med mulige vidner i sagen.

Powered by Labrador CMS