Ansat på plejehjem fanget i kølerum

Fanget i -16 grader i kølerum

Offentliggjort Sidst opdateret

En kvindelig ansat var ved en fejl blevet låst inde i et kølerum i flere minutter, hvor hun ikke selv havde mulighed for at lukke sig ud. 

Sådan skriver Folketidende. 

Knap sad fast

Hændelsen fandt sted på Plejecenter Kildebo i Sakskøbing den 26. august, og årsagen var angiveligt, at en rød knap, som åbner døren, havde sat sig fast. 

Derfor var kvinden spærret inde i minus 16 grader, og Arbejdstilsynet har efterfølgende vurderet, at kvinden var i "betydelig fare for alvorlig personskade". 

Isoleret fra resten

Tilsvarende er kølerummet isoleret fra resten af plejecenteret, mens en medarbejder fortalte Arbejdstilsynet, at ingen ville tænke på at lede efter en savnet kollega derinde. 

Har udskiftet systemer

Overfor mediet påpeger Guldborgsund Kommune, at man har udskiftet alarmsystemet og betjeningsknappen.

Det fremgår ikke, hvordan det lykkedes kvinden at komme ud fra kølerummet. 

Powered by Labrador CMS