Kvinde lokker bandit i baghold
To betjente sad klar
Den, som graver en grav for andre, falder selv i den.
Sådan lyder det gamle ordsprog, som en 29-årig mand måtte se realiseret mandag eftermiddag i Solrød.
Her mødte han nemlig op hos en 75-årig kvinde med den nederdrægtige mission at franarre hende hendes værdier. Men hvad han ikke vidste, var, at det var ham selv, der blev narret.
Ville sende bud
Før manden dukkede op, var kvinden blevet ringet op af en mand, som udgav sig for at ringe fra kvindens bank. Beskeden til den 75-årige var, at hendes konto var blevet misbrugt i Kina, og derfor var det nødvendigt for banken at få hendes betalingskort.
Personen i telefonen tilbød, at banken kunne sende et bud forbi kvinden for at hente kortet. Men kvinden fornemmede, at der var ugler i mosen, og ringede 112 og anmeldte, at et svindelnummer var i gang.
Sad og ventede
To betjente fra Midt- og Vestsjællands Politi blev sendt ud til kvinden, og her satte de sig til at vente i hendes stue. Og da det falske bankbud dukkede op, blev han anholdt, oplyser Midt- og Vestsjællands Politi i en pressemeddelelse.
Bølger af sager
Flere politikredse har i den senere tid haft en bølge af sager om svindel af ældre, herunder Midt- og Vestsjællands Politi. Og inden sagen med den 29-årige sad der alene i Midt- og Vestsjællands Politikreds tre personer fængslet i forbindelse med politiets efterforskning af deres sager.
Og tirsdag blev tre til fire, da den 29-årige blev varetægtsfængslet foreløbig frem til 18. september. Han nægtede at udtale sig under grundlovsforhøret.