Mand erkender i uhyggelig sag

En 49-årig mand er i kritisk tilstand efter skyderi fredag. Formodet gerningsmand er blevet fængslet

Offentliggjort Sidst opdateret

Mand erkender skyderi i Ishøj

En 39-årig mand har indrømmet at have skudt en 49-årig i Ishøj, men hævder nødværge.

Offeret er i kritisk tilstand på Rigshospitalet, mens den formodede gerningsmand er varetægtsfængslet.

Politiet mener ikke, at skyderiet er banderelateret, men der er en langvarig konflikt mellem de involverede.


Denne faktaboks blev genereret af Labrador AI og korrekturlæst af en journalist.

En 39-årig mand har lørdag i et grundlovsforhør i Retten i Glostrup erkendt, at han skød en mand i Ishøj fredag eftermiddag, men han siger, at han gjorde det i nødværge.

Det oplyser anklager ved anklagemyndigheden i Københavns Vestegns Politi Caroline Sophia Tarrow, der mødte som anklager i grundlovsforhøret.

I kritisk tilstand

Den 39-årige, der er sigtet for drabsforsøg, er lørdag blevet varetægtsfængslet i fire uger.

Skyderiet skete på Industriskellet i Ishøj, hvor der ligger en moské og et kulturhus.

Offeret for skyderiet er en 49-årig mand, der lørdag meldes i kritisk tilstand. Han er indlagt på Rigshospitalet.

Ikke banderelateret 

Politiet har tidligere oplyst, at man ikke vurderer, at skyderiet har relation til bande- og rockermiljøet.

Anklageren forklarer, at den sigtede og offeret kender hinanden, og at der har været en konflikt mellem dem i mange år.

Til fredagsbøn

- De var begge to til fredagsbøn, og der møder de hinanden.

Hvad konflikten mellem de to mænd handler om, er uklart, siger anklageren.

Nedlagt navneforbud

Der blev nedlagt navneforbud for den sigtede.

Et navneforbud gør det forbudt at offentliggøre oplysninger, som vil kunne identificere personen.

Både politiet og ambulance rykkede fredag ud til Industriskellet i Ishøj, efter at der havde været et skyderi. (Arkivfoto).
Powered by Labrador CMS