Person fundet død efter brand

Politiet har en formodning om, hvem en indebrændt person er, men der skal foretages ligsyn, før det står klart.

Offentliggjort Sidst opdateret

DOWNLOAD VORES GRATIS APP

Vil du altid være opdateret? Så download app'en 'Nyheder.dk' til din smartphone HER

En person er afgået ved døden efter en brand i en beboelsesbygning i centrum af Odense.

Det oplyser vagtchef ved Fyns Politi Christoffer Jacobsen.

- Vi er ved at undersøge det. Vi ved ikke med sikkerhed, hvem det er, men vi har en formodning om det. Der vil blive foretaget ligsyn, siger han.

Derfor kan politiet endnu ikke oplyse hverken køn eller alder på personen. De pårørende til den formodede person er underrettet, lyder det videre.

Politiet modtog anmeldelsen om branden klokken 20.43, da vidner ringede 112.

Personen blev fundet død på stedet.

Én person er efter en brand på Johannevej i Odense fundet død.

Brandårsag endnu uklar

Det er indtil videre uklart, hvad der var årsag til branden.

- Vi har ingen formodning om, at der er sket noget kriminelt, men det undersøger vi selvfølgelig altid med sådan nogle sager her, siger vagtchefen.

FYNS POLITI

Fyns Politi dækker Assens, Faaborg-Midtfyn, Kerteminde, Langeland, Middelfart, Nordfyn, Nyborg, Odense, Svendborg og Ærø kommuner.

Fyns Politi betjener 485.000 borgere og har et areal på godt 3.500 km2. 

Fyns Politi blev grundlagt den 1. januar 2007 ved politireformens sammenlægning af landets daværende 54 til 12 kredse.

Kilde: Fyns Politi

Branden fandt sted på Johannevej, lyder det videre.

- Vi bevogter stedet, indtil vi har undersøgt, hvad der er sket, siger Christoffer Jacobsen.

Powered by Labrador CMS