Stak sin barndomsven ihjel

Nu er straffen faldet

Offentliggjort

26-årige Ahmed Abdirahman Ahmed idømmes 12 års fængsel og udvisning af Danmark for at have knivdræbt sin barndomsven i 2024.

Om aftenen den 26. juni mødtes den 25-årige ven og den 26-årige sammen med flere andre personer på parkeringspladsen ved Grøfthøjparken i Viby. 

De to mænd, der kendte hinanden i forvejen, havde nogle uoverensstemmelser, og det endte altså med dødelig udgang, da den 26-årige stak den 25-årige med flere gange med en kniv. 

Hurtigt anholdt

Allerede døgnet efter blev den 26-årige anholdt og senere varetægtsfængslet. 

To andre mænd har også været anholdt i sagen, men de blev senere løsladt, da politiets vurdering var, at det var den 26-årige, som førte kniven, og at de andre ikke ville kunne blive dømt for medvirken til drabet. 

Erkendte det

I retten erkendte den tiltalte at have stukket den 25-årige med kniv, men han forklarede, at der var tale om selvforsvar, og han derfor handlede i en form for nødværge. 

Det var retten dog ikke enig, og idømte ham 12 års fængsel og udvisning.

 

Powered by Labrador CMS