Politi advarer: Kontakt ham ikke

Betjente jager 44-årig mand efter skyderi i Gentofte

Offentliggjort Sidst opdateret

Opdateret 3/8-2025: Den efterlyste er død efter selvmord. Navnet er efterfølgende fjernet.

Betjente fra Nordsjællands Politi jager en 44-årig navngiven mand efter skyderiet fredag aften i Gentofte.

Det drejer sig om (Navnet er fjernet efter han har begået selvmord).

Nordsjællands Politi har lørdag aften  offentliggjort hans navn og billede på X.

Politiet opfordrer ham til at melde sig selv.

Det klare budskab til offentligheden er, at man ikke selv skal kontakte den efterlyste, men i stedet ringe 114, hvis man ser ham eller ved, hvor han opholder sig.

Varetægtsfængslet

I samme sag nægter to mænd sig skyldige i at have påkørt og forsøgt at dræbe en person på cykel fredag aften.

Det er kommet frem i et grundlovsforhør i Retten i Helsingør lørdag formiddag.

De to mænd er efter grundlovsforhøret fængslet i 16 dage, men har begge taget forbehold om at kære. Det oplyser Ulla Greibe fra Nordsjællands Politi, der mødte som anklager.

Mændene blev anholdt, efter skyderiet på Gentoftegade i Gentofte fredag aften.

Erkender, de var til stede

Mændene, der er henholdsvis 31 og 40 år, erkender i retten, at de var til stede i en bil på gerningsstedet fredag.

Den 31-årige, der førte bilen, erkender også, at han påkørte cyklisten på Gentoftegade, men siger, at det var i nødværge, fordi der blev skudt mod ham.

Af sigtelsen fremgår det, at politiet ikke har klarlagt, hvem den forurettede i sagen er.

Anholdt kort efter

Påkørslen skete klokken 19.00 fredag aften. Lidt mere end to en halv time senere var begge mænd i politiets varetægt.

Til at starte med lød meldingerne på, at en bilist og en cyklist havde udvekslet skud på Gentoftegade. Ingen af de to mænd, der fremstilles i grundlovsforhør lørdag, er dog sigtet for at have affyret skud eller at have været i besiddelse af et skydevåben.

Fem-seks skud affyret

Ifølge politiet blev der affyret mellem fem og seks skud.

Efter påkørslen skal de to mænd i bilen have kørt fra stedet, mens cyklisten stak af til fods.

Grundlovsforhøret lørdag er foregået bag lukkede døre.

Inden dørene blev lukket, og presse og tilhørere sendt uden for døren, var der godt fyldt op i den lille grundlovssal i Retten i Helsingør.

Flere betjente i retten

Ni tilhørere var mødt op, og flere betjente var også til stede i retten.

Når et grundlovsforhør er for lukkede døre, forhindres offentligheden i at høre nærmere om sagens beviser, eller hvad de sigtede eventuelt forklarer.

De to mænd er desuden blevet beskyttet af et navneforbud, der gør det forbudt at offentliggøre oplysninger, der kan føre til identifikation af dem.

Sagen bliver overført til Retten i Lyngby, lyder det videre fra Ulla Greibe.

Politiet leder fortsat efter cyklisten, oplyser Nordsjællands Politi.

Powered by Labrador CMS