Politi slår alarm: Gerningsmand på fri fod

Politiet søger vidner til en voldsom hændelse

Offentliggjort

Betjente fra Nordjyllands Politi jagter lige nu gerningsmænd til en uhyggelig hændelse lørdag aften. 

Sådan skriver politikredsen i en pressemeddelelse. 

Træd frem

Den 31. maj 2025 fandt en alvorlig voldsepisode sted på Sindal Marked, hvor politiet nu søger offentlighedens hjælp til at identificere den mistænkte.

Efterforskningen har endnu ikke fundet frem til gerningsmanden, og politiet opfordrer vidner til at træde frem med oplysninger.

Sparsomt signalement

Signalementet af den mistænkte er sparsomt, men politiet ved, at det drejer sig om en yngre mand i 20'erne. 

Episoden skete omkring kl. 23.30 i markedsteltet, hvor offeret blev tildelt et hårdt knytnæveslag. 

Helt uacceptabelt

Politiet understreger vigtigheden af vidneudsagn for at kunne stille den ansvarlige til regnskab. 

- Den slags adfærd er helt uacceptabelt, og den ansvarlige skal stilles til regnskab for sin handling. Man skal kunne gæste festligheder uden at blive udsat for vold eller anden kriminalitet, fastslår politikommissær Lars Jensen.

Hvis man har informationer om gerningsmanden, skal man kontakte Nordjyllands Politi på telefon 114. 

Powered by Labrador CMS