Efter højere afgifter: Danskerne gider ikke elbiler mere

De højere afgifter gør elbiler mindre populære

Danskerne er ikke tilfredse med de højere afgifter på elbiler
Offentliggjort

Danskerne, der ellers har været blandt Europas mest entusiastiske elbilkøbere, begynder nu at vende ryggen til elbiler. 

Årsagen er en markant stigning i registreringsafgiften på elbiler, der træder i kraft i 2026. Det skriver Mobilsiden.

Prisstigninger kan ændre markedet

Elbiler, som i dag er fritaget for afgift op til 419.000 kroner, vil fra næste år blive pålagt registreringsafgift allerede fra 362.300 kroner. 

Det betyder, at mange populære modeller bliver mellem 10.000 og 50.000 kroner dyrere i indkøb. 

Samtidig stiger ejerafgiften med ti procent, hvilket øger de løbende udgifter. 

Flere bilkøbere peger på, at de vil vælge billigere benzin- eller dieselbiler frem for den dyrere elbil.

Konsekvenser for den grønne omstilling

Danmark har i årevis været et foregangsland for elbiler. 

I august udgjorde elbiler over 85 procent af alle solgte biler til private. 

Med de nye afgifter risikerer landet nu at fastholde en bilpark domineret af fossile biler i mange år frem, hvilket hæmmer ambitionerne om en mere bæredygtig transportsektor.

Selvom elbiler fortsat har lavere CO₂-udledning, lavere driftsomkostninger og mindre vedligeholdelse, underminerer afgiftshoppet de økonomiske fordele. 

Forbrugere, der havde planlagt at skifte til elbil, kan derfor blive tvunget til at vælge alternativer, mens staten får et kortsigtet skub i indtægter.

Muligheder for forbrugerne

En positiv side kan være, at danske importører vil satse på billigere elbiler under afgrænsningen, hvilket kan give nye, økonomisk attraktive muligheder for dem, der stadig ønsker at vælge grønt.

Powered by Labrador CMS