Flere og flere bilproducenter smider Android Auto ud
Det er en kamp om dine data
Bilens skærm er blevet den nye slagmark i bilindustrien.
Hvor det tidligere var en selvfølge, at mobilen kunne kobles op via Android Auto eller Apple CarPlay, vælger flere bilproducenter nu en helt anden kurs. Det skriver BGR.com.
Smartphone integration er ikke længere velkommen i alle nye modeller.
Udviklingen markerer et tydeligt brud med de seneste ti års praksis, hvor Google og Apple har haft en central plads i instrumentbrættet.
Nu vil bilproducenterne selv bestemme både software, data og indtægter.
Kampen om data og kontrol
Når en telefon forbindes til bilen, flyder store mængder data ud af bilproducentens hænder.
Det gælder alt fra navigation og stemmestyring til kørselsmønstre.
Ved at lukke egne systemer ind og holde de eksterne platforme ude får producenterne fuld indsigt i førerens adfærd og kan bruge den viden kommercielt.
Abonnementer på navigation, førerassistenter og underholdning er blevet en vigtig indtægtskilde.
Den mulighed forsvinder, når bilens vigtigste funktioner styres fra en mobil, som producenten ikke ejer.
Eget system som strategisk våben
Flere bilmærker satser nu massivt på egne infotainmentsystemer med indbygget navigation, stemmestyring og apps.
Tesla har aldrig understøttet Android Auto og er blevet et forbillede for andre.
Også General Motors har meldt ud, at fremtidige modeller prioriterer egne løsninger frem for Googles og Apples.
Hvad betyder det for bilisterne
For forbrugerne kan det betyde mindre valgfrihed, men også tættere integration mellem bilens funktioner og skærmen.
Klimaanlæg, instrumenter og køredata kan samles ét sted og fungere mere gnidningsfrit.
Spørgsmålet er, om bilkøberne vil acceptere farvel til mobilen på skærmen.
For bilproducenterne er beslutningen allerede taget. Instrumentbordet er blevet for værdifuldt til at dele.