To skiløbere dræbt i lavine i populært skisportsområde

Redningsfolk brugte telefonsignal til at finde frem til dræbte skiløbere, der var begravet i lavine.

Offentliggjort Sidst opdateret

DOWNLOAD VORES GRATIS APP

Vil du altid være opdateret? Så download app'en 'Nyheder.dk' til din smartphone HER

To franske skiløbere har mistet livet i en lavineulykke lørdag i skisportsområdet Val d'Isère i de franske alper.

Det meddeler skisportsområdets turistkontor, skriver det franske nyhedsbureau AFP.

De to mænd stod på ski offpiste, da lavinen begravede dem under 2,5 meter sne.

De var afsted med en større gruppe, som tilkaldte hjælp, men det lykkedes ikke redningsarbejdere at genoplive dem, da man endelig fandt frem til dem, står der i meddelelsen fra turistkontoret.

Franske vejrtjenester havde sendt advarsler ud om, at der over weekenden ville være høj risiko for laviner. Risikoen var kategoriseret som fire ud af fem på den europæiske skala for laviner.

Gik efter mobilsignaler

De to skiløbere havde ikke lavinebippere på sig, og redningsfolkene måtte i stedet gå efter signalet fra deres mobiltelefoner.

En lavinebipper udsender og modtager signaler på en bestemt frekvens, som kan bruges til at pejle sig mere præcist frem til, hvor en person ligger begravet under sneen.

Men det fungerer kun, hvis både den begravede person og dem, der leder efter vedkommende, har en lavinebipper.

I ulykken i Val d'Isère var redningsfolkene nødt til at gennemsøge et område på omkring 150 kvadratmeter.

Powered by Labrador CMS