Ibi har kastet sig over en gammel drøm

De seneste to årtier har Ibi Støving været et kendt ansigt på dansk tv. I dag prøver hun også kræfter med film og manuskripter. Den 2. februar fylder hun 50

Ibi Støving var i 2015 ved at dø af dobbeltsidet nyresvigt. Nærdødsoplevelsen fik hende til at forfølge drømmen om at skrive filmmanuskripter. Den 2. februar fylder hun 50 år. (Arkivfoto).
Offentliggjort Sidst opdateret

På 20 år har Ibi Støving været tv-vært på 16 forskellige tv-formater og styret slagets gang, når der skulle siges godmorgen til tv-seerne eller dates nøgen.

Men efter at hun var ved at miste livet for ti år siden, har hun besluttet at genoplive en gammel drøm om at forfatte film.

Ibi Støving, der fylder 50 år den 2. februar, er oprindeligt uddannet skuespiller på Stella Adler Academy of Acting i Los Angeles.

Men med undtagelse af et par småroller - samt rollen som Busters mor i nyversioneringen af Bjarne Reuters' "Busters Verden" - har hun hovedsageligt arbejdet i tv-branchen.

Brød igennem i Paradise Hotelt

Hun brød igennem som vært på TV3's "Paradise Hotel" i årene 2005 til 2007.

Siden har hun stået foran kameraet i programmer, der tæller alt fra "Go’ Morgen Danmark" og "Hvem bor hvor" til "Date mig nøgen" og "Hvem holder masken".

Senest har hun været vært på Kanal 5-programmet "Sælg, sælg, sælg".

Svævede mellem liv og død

I 2015 - tre dage før sin 40-års fødselsdag - blev Ibi Støving akut ramt af dobbeltsidet nyresvigt og svævede mellem liv og død.

Det langstrakte sygdomsforløb lærte hende ikke at vente med at gøre det, man virkelig drømmer om, fortalte hun til Ritzau Fokus i september 2024.

- Siden da er jeg bevidst gået med min nysgerrighed. Også fordi jeg er overbevist om, at vi uanset alder har brug for at udvikle os og udfordre os selv, lød det.

En gammel drøm

Derfor har hun de seneste år forfulgt en gammel drøm om at forfatte manuskripter.

Det er blandt andet blevet til kortfilmene "Blaffer" fra 2021, som hun har skrevet, "The Cry of a Sparrow", som hun både har skrevet, instrueret og produceret.

I 2024 løftede hun også sløret for, at manuskriptet til hendes første spillefilm var færdigt.

Nu skal hun i gang med at finde penge til at få projektet ført ud i livet, fortalte hun til Ritzau Fokus i september 2024.

- Men selv om det ikke bliver en færdig film, så føles det virkelig godt at have skabt en fortælling fra start til slut, sagde hun.

Ibi Støving har sønnen Anakin med den svenske fodboldspiller Tobias Grahn og var i en årrække gift med fodboldspilleren Simon Makienok.

Powered by Labrador CMS