Nets melder ud om kæmpe nedbrud

Nets undersøger fortsat årsag til stort nedbrud, men konkluderer, at det ikke skyldtes ekstern påvirkning

Offentliggjort Sidst opdateret

Nets undersøger stort nedbrud

Nets oplevede et landsdækkende nedbrud, der påvirkede kortbetalinger i flere lande, men det skyldtes ikke et eksternt angreb.

Virksomheden arbejder fortsat på at finde årsagen og sikre systemets robusthed fremover.


Denne faktaboks blev genereret af Labrador AI og korrekturlæst af en journalist.

Et landsdækkende nedbrud hos betalingsvirksomheden Nets lørdag aften var ikke "udløst af ekstern ondsindet påvirkning".

Det skriver Nets i en pressemeddelelse søndag ved middagstid.

Nets tilføjer, at virksomheden fortsat undersøger årsagen til nedbruddet, som gjorde, at kortbetalinger blev afvist.

Normalt efter 22

Problemerne berørte forretninger og personer i Danmark, Norge og Sverige samt "enkelte" personer i udlandet, lyder det.

Driften blev normaliseret omkring klokken 22 lørdag aften. Problemerne begyndte omkring klokken 19.

Nets vil afklare, hvilke tiltag der kan være nødvendige for at styrke systemets robusthed i lignende situationer.

Ikke angreb

For at bruge et eksempel oplyser betalingsvirksomheden, at den ikke har været ramt af et DDoS-angreb.

Det kaldes også for et overbelastningsangreb, hvor eksempelvis en hjemmeside overbelastes så meget, at den bliver utilgængelig.

Ifølge Allan Bonke, landechef hos Nets i Danmark, har Nets arbejdet tæt sammen med leverandører for at identificere og løse problemet.

Gik offline

Under nedbruddet skiftede mange forretninger til offline-tilstand på kortterminalerne.

Det gjorde, at forretningerne var i stand til at tage imod nogle betalingstransaktioner og senere videresende dem til Nets.

Søndag arbejder Nets fortsat med at sikre stabil drift. Virksomheden vil overveje relevante tiltag, når en analyse ligger klar, siger Allan Bonke.

Ramt i udlandet

Nets' pressechef, Søren Winge, har sagt til TV 2, at også Island blev ramt af nedbruddet.

Samtidig har en række medier skrevet, at flere danskere havde problemer med at betale med kort andre steder i udlandet.

Også broen

Nedbruddet påvirkede også trafikken på Storebæltsbroen, hvor der ifølge Vejdirektoratet opstod kø i begge retninger.

Sund & Bælt har efterfølgende politianmeldt to episoder af hærværk mod bomme.

Problemerne hos betalingsvirksomheden Nets påvirkede alle korttyper. I enkelte tilfælde var det dog muligt at betale med enten dankort eller kreditkort. (Arkivfoto).
Powered by Labrador CMS