Stiv bilist skabte frygt med 170 km/t

En 28-årig mand ramte flere biler under turen

Offentliggjort Sidst opdateret

DOWNLOAD VORES GRATIS APP

Vil du altid være opdateret? Så download app'en 'Nyheder.dk' til din smartphone HER

Det gik ikke bare for hurtigt - men bestemt også for usikkert for sig, da en 28-årig mand tirsdag formiddag tog turen ud ad Køge Bugt Motorvejen. 

Sådan skriver Midt- og Vestsjællands Politi i døgnrapporten.

Svinede betjente

Flere patruljevogne blev sat ind for at stoppe bilisten, som havde ramt flere bilister uden at standse.

Under en fartmåling kørte med en hastighed på 170 km/t. 

Tydeligt påvirket

Da den travle bilist blev standet, virkede han tydeligt påvirket, og derudover meget utilfreds med betjentene, som blev ramt af en byge af ukvemsord. 

Søger bilister

Ved et nærmere kig på bilen stod det klart, at han havde været impliceret i uheld. 

Derfor søger politiet nu også bilister, som kunne være blevet ramt af den sølvgrå Citroën C4 på Køge Bugt Motorvejen tirsdag mellem 11.00 og 11.30.

Seks sigtelser

Den 28-årige mand med rumænsk statsborgerskab endte med seks sigtelser for hastighed, manglende agtpågivenhed, kørsel uden kørekort, fornærmeligt tale til betjentene samt at have kørt påvirket af narko og alkohol.

Powered by Labrador CMS