14-årig kæmper for sit liv efter ulykke

Tre biler var impliceret i trafikulykke fredag eftermiddag. 50-årig mand og dreng er svært tilskadekomne

Offentliggjort Sidst opdateret

To personer er svært tilskadekomne, efter at der fredag skete et frontalt sammenstød nord for Kolding.

En 50-årig mand kørte en personbil på Ammitsbølvej med en 14-årig dreng på passagersædet, da bilen af ukendte årsager trak over i modsatte kørebane i krydset ved Donsvej.

- Først snitter bilen en anden modkørende bil, før den kører frontalt ind i en tredje bil, oplyser vagtchef Rune Nielsen fra Sydøstjyllands Politi.

Politiet fik anmeldelsen klokken 17.01. 

Først på aftenen lød meldingen fra hospitalet, at både den 50-årige mand og den 14-årige dreng var svært tilskadekomne. 

Drengen er i kritisk tilstand.

Sydøstjyllands Politi betegner det som en "alvorlig ulykke".

Sydøstjyllands Politi

Sydøstjyllands Politi er en politikreds, som omfatter kommunerne Skanderborg, Horsens, Hedensted, Vejle, Billund, Kolding og Fredericia.

Politikredsen har et indbyggertal på 503.898 indbyggere.

Hovedpolitistationen er beliggende i Horsens.

Kilde: Wikipedia

De er begge fra Odense, oplyser vagtchefen.

Ingen andre er kommet alvorligt til skade ved ulykken, lyder det fra politiet.

Bilinspektør på stedet

En bilinspektør har undersøgt stedet fredag eftermiddag, og vejen er åben igen efter ulykken.

Powered by Labrador CMS