Bilist banker ind i skadestue
En bilist endte med at torpedere indgangspartiet til skadestuen
Onsdag aften endte en bilist at uransagelige årsager i indgangspartiet til akutmodtagelsen på Kolding Sygehus.
Billeder fra stedet viser, at bilen er kørt igennem glaspartiet til indgangen.
Se video fra stedet over artiklen
- Sydøstjyllands politi modtog onsdag kl. 2233 anmeldelse om færdselsuheld på parkeringspladsen ved Kolding Sygehus, herunder at indgangspartiet til sygehuset var blevet påkørt, skriver Sydøstjyllands Politi på Politi Update.
- Ingen personer kom alvorligt til skade og der er ikke fare for personer i området. Politiet har derfor i løbet af natten arbejdet på uheldsstedet, fortsætter opdateringen.
Nyheder.dk har forsøgt at få en kommentar fra Sydøstjyllands Politi, men politikredsen har ikke besvaret redaktionens henvendelser.
Sydøstjyllands Politi har endnu ikke præciseret, hvad der var årsagen til påkørslen, eller de nærmere omstændigheder.