Melder ud om betjente i dødsulykke

Nu melder forbundet ud efter den voldsomme ulykke

Offentliggjort Sidst opdateret

DOWNLOAD VORES GRATIS APP

Vil du altid være opdateret? Så download app'en 'Nyheder.dk' til din smartphone HER

Natten til torsdag mistede en betjent livet, mens en anden er alvorligt kvæstet efter en ulykke på Sønderjyske Motorvej.

Torsdag reagerer fagforeningen Politiforbundet på tragedien. 

Meget trist

- Det er en meget trist og forfærdelig besked, jeg har fået her til morgen, at en kollega er afgået ved døden og en anden kollega er alvorligt kvæstet efter en ulykke på motorvejen. Vores tanker går først og fremmest til de pårørende og nærmeste kolleger i en meget svær tid. Det er så meningsløst og tragisk, lyder det fra forbundsformand Heino Kegel.

I tæt kontakt

Betjentene var ankommet til en glatføreulykke på E45 ved Aabenraa, hvorefter patruljevognen blev ramt bagfra af en lastbil. 

- Vi følger forløbet og er i tæt kontakt med både Rigspolitiet og den lokale afdeling af Politiforbundet i Syd- og Sønderjylland, hvor vi bistår med hjælp, støtte og rådgivning i denne meget tragiske situation, fortæller formanden af afslutter med:

- Det er en sorgens dag i hele politiet, og vi er alle meget berørte af en god kollegas død. Æret være hans minde.

Kraftigt skadet politibil påladet autotransporter på natlig vej
En betjent mistede livet, mens en anden er indlagt og alvorligt kvæstet
Powered by Labrador CMS