Apple klar med endnu større produktbølge fra 2. marts
Apple lancerer nu mere end de 3 forventede produkter
Apple ser ud til at gå ind i en af årets mest intense produktperioder.
Ifølge brancheforventninger vil selskabet fra den 2. til 4. marts præsentere en række nye enheder.
I stedet for en stor keynote ventes nyhederne offentliggjort løbende via pressemeddelelser og korte præsentationsvideoer. Det skriver Giga.
Strategien giver hver enkelt produktlancering sin egen opmærksomhed og skaber samtidig en vedvarende nyhedsstrøm over flere dage.
Samtidig planlægger Apple mindre hands on arrangementer i udvalgte storbyer, hvor inviterede medier kan afprøve de nye produkter.
Nyt iPhone og billigere MacBook
Blandt de mest ventede nyheder er et nyt iPhone 17e, der skal fungere som en mere prisvenlig indgang til den nyeste generation.
Modellen forventes at få en opgraderet processor og forbedret trådløs teknologi.
Derudover peger oplysninger på et helt nyt MacBook i den lavere prisklasse.
Computeren kan blive udstyret med en chip baseret på teknologi fra iPhone, hvilket vil markere en ny retning for Apples bærbare computere og åbne for en bredere målgruppe.
iPads og Macs står også for tur
Produktbølgen stopper ikke der.
Nye iPads med kraftigere chips er også i spil, ligesom opdateringer til MacBook Air og andre Mac modeller forventes senere på året.
Hvis planerne holder, kan begyndelsen af marts udvikle sig til en af de mest omfattende forårsopdateringer i flere år.
I stedet for én stor scene satser Apple på tempo og kontinuerlig synlighed.
Forbrugerne kan dermed se frem til flere nyheder på kort tid.
Spørgsmålet er ikke, om der kommer nye produkter, men hvor mange Apple vælger at slippe løs i løbet af få dage.