Danske Windows 10-brugere får nu penge tilbage

Disse Windows-brugere kan få penge tilbage

Du kan også få penge tilbage
Offentliggjort

Microsoft tager en uventet drejning for danske Windows 10-brugere. 

Mange, der tidligere har betalt for ekstra sikkerhedsopdateringer til deres gamle computere, får nu pengene retur. Det skriver Input.

Gratis sikkerhedsopdateringer for alle

Tidligere krævede Microsoft betaling for Extended Security Updates, ESU, til Windows 10, som skulle sikre systemer, der ikke kunne opgradere til Windows 11. 

Et års licens kostede 239 kroner, men nu bliver opdateringerne helt gratis for privatbrugere i EU, Norge, Island og Liechtenstein indtil oktober 2026. 

Det betyder, at alle, der allerede har betalt for ESU, automatisk får pengene tilbage. 

Hvorfor ændringen?

Beslutningen kommer efter pres fra forbrugerorganisationer og EU-instanser. 

Microsofts oprindelige plan var at afslutte support for Windows 10 den 15. oktober 2025, hvilket ville gøre systemet sårbart over for sikkerhedstrusler. 

ESU skulle have været en betalingsløsning for privatbrugere, der ikke ønskede eller kunne skifte til Windows 11, men nu bliver den løsning gratis.

Mange holder fast i det gamle

Overgangen til Windows 11 går langsomt, især blandt privatbrugere. 

Kravene til hardware er højere, hvilket betyder, at mange må købe nye computere for at kunne opgradere. 

Omkring 40 procent af danske Windows-computere kører stadig Windows 10, mens cirka 60 procent allerede har taget springet til Windows 11. 

Ifølge eksperter vil den gratis ESU give brugerne ekstra tid til at planlægge en opgradering uden at kompromittere sikkerheden.

Denne beslutning markerer et sjældent tilfælde, hvor Microsoft går tilbage på en betalingsmodel for at imødekomme brugernes behov og EU-krav.

Powered by Labrador CMS