DMI varsler: Her vil der falde ugers mængder regn på få timer

Danmarks Meteorologiske Institut har udsendt et varsel.

Offentliggjort Sidst opdateret

Opdatering 15.35:

Danmarks Meteorologiske Institut, DMI, har onsdag eftermiddag udsendt et nyt varsel om voldsomt vejr over Danmark 30. august. Newsbreak.dk har tidligere omtalt et andet vejrvarsel fra DMI, og forskellen er, at man nu er noget mere sikre på, at der faktisk kommer voldsomt vejr.

Newsbreak.dk har i den forbindelse talt med Herdis Damberg, vagthavende ved DMI, der fortæller, at man ikke tør love, at der faktisk kommer voldsomt vejr til Danmark. Men der er en del, der tyder på det:

– Vi har flere og flere prognoser, der indikerer, at det (voldsomme vejr, /red.) kommer, siger Herdis Damberg til Newsbreak.dk.

Ugers meget regn på få timer

På denne årstid vil man hos DMI sige, at en normal mængde regn for én måned ligger på 80 milimeter. De seneste prognoser siger, at landet 30. august får op mod 50 milimeter regn på 12 timer.

– Det er silende regn der falder over længere tid, og det er en pæn portion, der vil falde på en halv dag, siger Herdis Damberg.

På den anden side vil mængden ikke falde på så kort tid, at der er tale om et decideret skybrud. Det betyder også, at der ikke er større fare for, at tagrender løber over med vand.

Men bor man i områder, der har svært ved at tage imod store mængder vand, bør man være forberedt på, at torsdag kan blive en sjasket omgang.

Du kan i galleriet se, hvor i landet der ser ud til at falde virkelig meget regn torsdag.

Du kan også læse om områderne her: DMI’s varsler.

Original artikel: 

Danmarks Meteorologiske Institut, DMI, har onsdag sendt et risikovarsel ud om, at der flere steder i Danmark risikerer at falde voldsomme mængder regn i morgen, 30. august.

Ret beset er der udsendt to risikovarsler. Det ene gør sig gældende for 30. august, fra det sekund vi skriver 30. august, og 18 timer frem. Det andet risikovarsel gør sig gældende fra torsdag morgen klokken 07.00 og frem til 21.00.

De to varsler dækker en stor del af landet. Du kan se, hvilke landsdele der går fri og hvilke, der ikke gør, i galleriet til denne artikel.

Varsels-beskrivelser

DMI udsender varsler for danske landområder om farligt vejr efter retningslinjer aftalt med Beredskabsstyrelsen og Rigspolitiet.

Varslerne udsendes op til 24 timer før det farlige vejr ventes. Dermed vil vejrfænomenet ofte have været omtalt i DMI’s almindelige vejrudsigter til offentligheden før der udsendes et egentligt varsel.

En risikomelding udsendes som et forvarsel om farligt vejr. Risikomeldingen vil ofte blive efterfulgt af et varsel om farligt vejr når der er overblik over hvilke og hvor store områder der bliver ramt af det farlige vejr. Aktive varsler vises med en rød blinkende markering.

Orkan: Middelvindhastighed overskrider orkanstyrke (32,6 m/s) inden for varslingsområdet.
Storm: Middelvindhastighed overskrider stormstyrke (24,5 m/s) inden for varslingsområdet.

Kraftig regn: Nedbørmængde overskrider 24 mm på 6 timer lokalt inden for varslings-området.
Skybrud: Nedbørmængde overstiger 15 mm på 30 minutter lokalt inden for varslings-området.
Kraftig torden: Der ventes mange lynnedslag lokalt inden for varslings-området.

Kraftigt snefald: Nedbørmængde overskrider 15 mm på 6 timer svarende til 15 cm sne lokalt inden for varslings-området.
Snestorm: Snefald på mere end 10 cm på 6 timer og middelvind overskrider 10 m/s og snefygning er sandsynlig lokalt inden for varslings-området.
Snefygning: Løs sne til stede og middelvindhastigheder overskrider 10 m/s, således snefygning er sandsynlig lokalt inden for varslingsområdet.

Isslag: Udbredt nedbør, der danner is på overfladen lokalt inden for varslings-området.

Tæt tåge: Sigtbarhed mindre end 100m lokalt inden for varslings-området.

Forhøjet vandstand ved den jyske vestkyst: Vandstand forventes over 1,9 m ved Thyborøn, Torsminde eller Hvide Sande.
Vandstand forventes over 2,4 m ved Vidå/Højer, Rømø eller Esbjerg.
Forhøjet vandstand i de indre danske farvande og/eller Østersøen: Vandstand ved en dansk station forventes over 1,30 m ved Skagerrak og Limfjorden og/eller 1,25 m ved Østersøen og indre danske farvande.

Kilde: dmi.dk.

Falder der så meget regn, som de forventer hos DMI, lugter det af mellem 25 og 35 mm vand på seks timer. Sker det, stiger faren “for oversvømmelse af lavtliggende områder, oversvømmelse af kældre, vand på kørebaner og i viadukter (akvaplaning), nedsat sigtbarhed”, skriver DMI.

Powered by Labrador CMS