Mand knust af elevator
Pludselig faldt elevatoren.
En 30 årig mand blev 22. august knust af en elevator.
Han overlevede ikke.
Det skriver flere amerikanske medier, blandt dem ABC News.
Elevatoren styrtede pludselig mod jorden, og den 30-årige blev derved mast mellem elevatoren og en væg i den bygning i New York, han boede.
#FDNY members are operating on scene at 3rd Avenue and East 25 Street in Manhattan for a confined space incident. pic.twitter.com/YcgdYKEcrm
— FDNY (@FDNY) August 22, 2019
I bygningens lobby var to steget ud af elevatoren, da Charles Waisbren gik ind.
Da dørene begyndte at lukke sig, gik noget galt – og elevatoren faldt ned i kælderen. Det i det øjeblik Waisbren altså blev fanget og blev knust.
En anden beboer i bygningen Manhattan Promenade, har fortalt, at elevatoren nærmest levede sit eget liv hoppede op og ned mellem etagerne.
Sagen bliver nu efterforsket af byens bygningsinspektorat.
– Vi er opsatte på at finde ud af, hvad der er gået galt så vi kan undgå lignende ulykker i fremtiden, har bygningsinspektoratet oplyst i en udtalelse.