Meta advarer disse brugere

Del ikke følsomme oplysninger

Deler du følsomme oplysninger over Mesenger risikerer due at blive brugt til træning af kunstig intelligens.
Offentliggjort

Teknologivirksomheden Meta, som ejer Facebook, advarer nu brugerne mod at dele følsomme oplysninger i Messenger, da de er begyndt at bruge kunstig intelligens til at træne beskedindholdet. 

Dette kan føre til, at indholdet deles med tredjeparter, hvilket har fået det norske Datatilsyn til at anbefale brugerne at overveje andre apps med bedre kryptering.

Det skriver Dagbladet.

Meta fraråder

Både det norske Datatilsyn og Forbrugerråd har reageret på, at Messenger-brugere skal deaktivere delingsfunktioner manuelt for hver samtale, hvilket kan være i strid med GDPR-reglerne. 

Meta fraråder selv deling af adgangskoder og økonomiske oplysninger og opfordrer til forsigtighed med personlige data, skriver Dagbladet.

Powered by Labrador CMS