Skolebarn finder død mand på legeplads
Skole gør klar til at stille krisehjælp til rådighed.
Et yngre skolebarn fandt fredag morgen en død mand på en legeplads på Herstedvester Skole i Albertslund.
Manden havde taget sit eget liv.
Skoleleder ved Herstedvester Skole, Ulla Olin, bekræfter episoden over for Newsbreak.dk og fortæller, at hun har aktiveret et kriseberedskab efter det makabre fund.
– Vi tackler situationen ved at kontakte forældrene til det barn, der er berørt og vi har psykologer tilknyttet sagen. Både den ledende psykolog og den psykolog, der normalt er her. Vi er meget opsat på at barnet skal tale med en psykolog for at få krisehjælp. Det samme tilbud får de af personalet, som efterfølgende var med ude for at se, hvad barnet havde fundet, siger Ulla Olin.
Liget blev hurtig fjernet og politiet har ifølge Newsbreak.dks oplysninger afsluttet deres arbejde på stedet.
Københavns Vestegns Politi bekræfter over for Newsbreak.dk, at man har været til stede på Herstedvester Skole i forbindelse med en ulykkelig hændelse.
Eleverne ved det ikke
Eleverne på skolen ved endnu ikke så meget. For de flestes vedkommende var de nemlig slet ikke mødt, da den døde mand blev fundet.
– Derfor går der endnu ikke historier rundt blandt eleverne. Fundet skete så tidligt, at kun et enkelt barn reelt ved noget, siger Ulla Olin.
De forældre, der har tjekket skolens intranet, kender dog til sagen. For her er der nemlig blevet sendt en meddelelse ud.
Vejledning til forældre
Ifølge Ulla Olin så rækker skolen yderligere ud efter forældrene og pårørende, der måtte have brug for hjælp i situationen.
– Vi er ved at lave en kort vejledning til forældre, der handler om hvordan man kan snakke med de børn, der selv tager emnet op. Vi giver også mulighed for psykologhjælp for de, der måtte have behov for det hen over weekenden. Det vil vi også melde mere ud om på intranettet, siger Ulla Olin.
– Vi står i en situation, hvor vi forsøger at handle ud fra de behov børnene, forældrene og de ansatte har. Det er ikke en situation, vi har stået i før. Der ligger ikke en plan for, hvad vi gør i sådanne situationer. Vi har en omsorgsplan liggende klar, men det er en, der beskriver hvordan vi skal handle, når eksempelvis et familiemedlem dør, lyder det fra skolelederen.