Bader i giftig flod med børnebørn
USAs sundhedsminister Robert F. Kennedy i ny skadale
Er den amerikanske sundhedsminister Robert F. Kennedy dum, uvidende eller blot ligeglad?
Det spørgsmål rejser sig efter sig, efter at den kontroversielle minister i weekenden har badet i en flod sammen med sine børnebørn.
Det er sket på trods af, at myndighederne direkte har advaret mod badning i Potomac River på grund af et højt indhold af bakterier.
Det gælder blandt andet E. coli bakterier, som stammer fra afføring.
Er farligt

Den 71-årige sundhedsminister har selv lagt billeder op af episoden på det sociale medie X.
"Rock Creek har høje niveauer af bakterier og andre smitsomme sygdomsfremkaldende stoffer, som gør svømning, vadning og anden kontakt med vandet farlig for både menneskers og dyrs sundhed," advarer de føderale myndigheder på en hjemmeside for parken.
Tilbagevist
Kennedy er arg modstander af vacciner og har generelt et alternativt syn på sundhed. Han har gentagne gange hævdet, at vacciner kan forårsage autisme, selvom dette er grundigt tilbagevist af utallige studier og sundhedsmyndigheder verden over.
Mother’s Day hike in Dumbarton Oaks Park with Amaryllis, Bobby, Kick, and Jackson, and a swim with my grandchildren, Bobcat and Cassius in Rock Creek. pic.twitter.com/TXowaSMTFY
— Robert F. Kennedy Jr (@RobertKennedyJr) May 11, 2025