Trump truer igen EU med told

Den seneste toldtrussel fra Trump retter sig mod EU og Mexico

Offentliggjort Sidst opdateret

Trump varsler ny told mod EU

USA's præsident, Donald Trump, annoncerer en 30% told på EU-import fra 1. august.

Han truer også Mexico med lignende tiltag som en del af en strategi mod handelsunderskud.


Denne faktaboks blev genereret af Labrador AI og korrekturlæst af en journalist.

USA's præsident, Donald Trump, varsler fra 1. august told på 30 procent for varer, der importeres fra EU.

Det fremgår af et opslag på Truth Social offentliggjort lørdag. Han truer også Mexico med en lignende told.

I opslaget har han vedhæftet et brev til EU-Kommissionens formand, Ursula von der Leyen.

En af mange meldinger fra Trump

Her skriver han, at USA's handelsforhold til EU er præget af et langvarigt handelsunderskud, som USA mener, at man må "bevæge" sig "væk fra".

- Fra 1. august vil vi tage en told på 30 procent på EU-produkter, der sendes til USA, adskilt fra alle sektortariffer, står der i brevet.

Meldingen fra Trump er blot den seneste af en lang række udmeldinger og trusler på toldområdet fra den amerikanske præsident.

Trump har denne uge sendt breve til en række lande med nye toldsatser. Nu har EU fået et. (Arkivfoto).
Powered by Labrador CMS