Her er årsagen til kæmpe nedbrud hos DSB
En netværksopdatering hos DSB har skabt problemer for passagerer
Torsdag eftermiddag er der stadig udfordringer med DSB's systemer, hvilket har påvirket passagerers køb af billetter det meste af dagen.
Det oplyser selskabets informationschef, Tony Bispeskov, til TV 2.
- Det har betydning for, at man ikke kan benytte vores salgskanaler, og så er der noget trafikinformation på hjemmesiden og på nogle infoskærme på hovedstadens S-tog, som ikke fungerer optimalt, siger han.
Opdatering
Årsagen er en netværksopdatering hos DSB, som blev gennemført natten til torsdag.
Teknikere har i løbet af dagen arbejdet på at udbedre problemerne. Derfor har tidshorisonten været uvis, og det er den fortsat.
Det fysiske rejsekort, rejsebillet-appen og rejsekort-appen samt rejseplanen fungerer, har informationschefen sagt tidligere på dagen.
Ingen bøder i dag
Han understregede desuden, at det kræver en billet, hvis man vil om bord på et DSB-tog.
- Hvis der er personale om bord, kan man forklare dem situationen. Selvfølgelig vil vi prøve at hjælpe vores kunder så godt som muligt, lød det.
Passagerer, som ikke har muligheder for at få fingre i en billet, vil dog ikke få en bøde, siger han til TV 2.