WhatsApp ændrer login: Ny sikkerhedsfunktion skal beskytte din konto
Din WhatsApp bliver ændret
WhatsApp arbejder på en markant ændring, der skal gøre det sværere for uvedkommende at overtage brugernes konti.
Den populære beskedtjeneste tester en ny sikkerhedsfunktion, som tilføjer endnu et lag beskyttelse ved login.
Fremover vil en engangskode via SMS ikke længere være den eneste adgang.
Målet er at styrke sikkerheden i en tid, hvor kontooverdragelser og identitetstyveri fylder mere. Det skriver WABetaInfo.
Ekstra adgangskode ved registrering
I dag logger brugere ind ved at indtaste en sekscifret kode, som sendes til telefonnummeret.
Med den kommende ændring bliver det muligt at oprette en personlig adgangskode, som skal indtastes sammen med SMS koden.
Adgangskoden kan bestå af både bogstaver og tal og skal være mellem seks og tyve tegn.
Funktionen er frivillig og kan senere ændres eller fjernes igen.
Systemet vil samtidig kontrollere, om adgangskoden er stærk nok, før den godkendes.
Skal stoppe kontooverdragelser
Den ekstra sikkerhed er især rettet mod svindelmetoder som SIM ombytning, hvor kriminelle forsøger at få adgang til offerets SMS beskeder.
Hvis en person får fat i bekræftelseskoden, vil kontoen stadig være beskyttet, fordi adgangskoden også kræves.
Har brugeren allerede aktiveret totrinsbekræftelse, vil begge sikkerhedstrin skulle gennemføres.
Stadig under udvikling
Funktionen er indtil videre fundet i en testversion til Android.
WhatsApp finpudser stadig løsningen, før den rulles bredt ud.
Når den bliver tilgængelig for alle, kan ændringen blive en af de vigtigste sikkerhedsopdateringer i tjenestens historie.
For millioner af brugere betyder det bedre beskyttelse uden at ændre den daglige brug af appen.