Andreas Odbjerg tester nye popnavne

Popstjernen får frie hænder i eksperimenterende DR-serie

Offentliggjort

Andreas Odbjerg får nu lov at sætte sit tydelige præg på DR’s nye musikprogram ‘Andreas Odbjergs Popmanifest’.

I serien inviterer Andreas Odbjerg seerne helt ind i maskinrummet på moderne popsangskrivning. 

Popsang fra bunden

Over fire episoder følger man fire forskellige artister, der sammen med popstjernen og et håndplukket hold musikere skal skrive en popsang fra bunden.

- Derudover har vi ønsket at gå nye veje i måden at lave TV på, og derfor brugt nye og originale greb i formidlingen. Jeg håber, at man vil opleve både at blive udfordret og overrasket, når man ser programmet, siger Erik Struve Hansen, chef for DR’s ‘Bred Kultur og Fakta’.

Intenst forløb

Andreas Odbjerg får værtstjans

Optagelserne er foregået i et midlertidigt studie på Refshaleøen i København, hvor hver artist gennemgår et intenst to dages forløb, der kulminerer i en liveoptræden.

Artisterne i programmet er Mathias Ranch, Brimheim, Luna Ersahin og Michael Rexen - navne, der allerede er i gang med deres musikalske karrierer, men endnu ikke har ramt det brede publikum for alvor.

Sang med potentiale

Undervejs arbejder de ud fra et popmanifest med ti punkter, som Andreas Odbjerg selv har formuleret. 

Manifestet er hans bud på, hvad der kendetegner en sang med potentiale til at nå ud til mange.

Andreas Odbjerg har de seneste år markeret sig som en af landets største popnavne med hits som ‘i morgen er der også en dag’ og ‘føler mig selv 100’.

‘Andreas Odbjergs Popmanifest’ har premiere 1. marts på DRTV og sendes samme aften klokken 21.00 på DR2.

Powered by Labrador CMS