Helt spærret: Varsler stort kaos

Det kommer til at bliver problematisk

Offentliggjort

Der er udsigt til, at der bliver massiv kø og trængsel, når Rømø Motorfestival løber af stablen lørdag. 

Sådan skriver Syd- og Sønderjyllands Politi i en pressemeddelelse.

Hav tålmodighed

-  Man skal væbne sig med tålmodighed, hvis man vi til eller fra Rømø på lørdag. Der kan opstå kø og ventetid, selv om vi i samarbejde med andre myndigheder gør, hvad vi kan for at få afviklet trafikken så smidigt som muligt. Vi opfordrer til, at man tager af sted i god tid, væbner sig med tålmodighed, følger vores anvisninger og tager hensyn til andre trafikanter, lyder det fra politiinspektør Søren Munk Frederiksen.

Også skiftedag

Ikke nok med at motorløbet lægger pres på trafikken, så er det også skiftedag i sommerhusene, hvilket gør det yderligere besværligt at komme frem og tilbage på øen. 

Til kørslen til stranden bliver også spærret helt, når de mange gæster skal hjem lørdag, og derfor kan man ikke komme til mellem klokken 14 og 20. 

Powered by Labrador CMS