Søger mand efter dødsulykke
Politiet søger vidner, og særligt én mand, som er set sammen med kvinden
Tidligt onsdag morgen blev en 39-årig kvinde fundet død på kørebanen på Avedøre Havnevej i Hvidovre.
Nu leder politiet efter vidner - særligt en mand, som er set med kvinden, lyder det fra Københavns Vestegns Politi.
Fulgtes med kvinden
Politiet mistænker, at kvinden er blevet ramt af et køretøj, men føreren er endnu ikke fundet.
- Baggrunden er, at den foreløbige efterforskning viser, at den nu afdøde kvinde fulgtes med en mand på Biblioteksvej ca. kl. 03.15 – altså kort før og tæt på, hvor ulykken skete, lyder det i en pressemeddelelse fra politikredsen.
Søger også vidner
Derfor opfordrer politiet manden til at henvende sig.
Yderligere vil politiet tale med trafikanter, som har været på stedet før, under og efter ulykken - altså mellem 03.10 og 03.30.
Mangler køretøj
- Vi mangler stadig at identificere det køretøj og den fører, som har ramt hende, og vi arbejder fortsat på at få klarlagt omstændighederne omkring ulykken, siger politikommissær og efterforskningsleder Søren Andersen, Københavns Vestegns Politi.
Hvis man har oplysninger til sagen, skal man henvende sig på telefon 114.