Das Feuerwerk der Volksmusik kommer til Aabenraa
Det tyske show Das Feuerwerk der Volksmusik 2015, vil i år for 12. gang præsentere en stribe kendte navne fra alpelandene og den tyske pop, schlager og Volksmusik.
Tysk pop- og schlagermusik har i de senere år takket være DK4 og naturligvis mange tyske TV stationer fået et stærkt comeback. Der er kommer mange nye til som er med til at opretholde schlager og Volksmusik traditionen fra vor store nabo mod syd.
Er du med i fanskaren, eller bar kan li den glade og folkelige musik, kan du se frem til et stort, flot show, der udelukkende består af sange og musik fra denne genre.
Det sker når Das Feuerwerk der Volksmusik gæster Musik & Teaterhuset – Sønderjyllandshallen i Aabenraa i lighed med tidligere år er det med overskriften Lieder, die zu Herzen geh’n – Sange, der går lige i hjertet.
For mange er det blevet en tradition at mødes i gode musikalske venners lag, så Peter Feller vil i år som konferencier præsentere følgende solister og grupper:
Chris Roberts: “Den legendariske Slagerstjerne”, med hits som “Wenn Du mal einsam bist”, “Ich Bin Verliebt in die Liebe”, Mein Schatz Du bist’ne Wucht” og mange flere.
Klaus & Klaus: ” Stemningskanonen fra det høje nord” selvfølgelig med deres kæmpe hits så som “An der Nordseeküste”, “Der Eiermann”, “Es steht ein Pferd auf dem Flur” samt mange flere ørehængere.
Sonja Christin: En helt ung, frisk sangerinde, f.eks. hendes nye single Du, ich schlaf immer wieder gern in deinen Armen ein, der er en rigtig ørehænger.
Oberkrainer Polka Mädels: “Et Power kvindeband fra Slovenien” ægte alpestemning med Oberkrainersound, har flere gange deltaget og vundet Alpen Grand Prix der Volksmusik.
Geri der Klostertaler: Det hele går videre, den elskede “Spassvogel”, multiinstrumentalist og Entertainer præsenterer den typiske Klostertaler sound, har vundet Grandprix der Volksmusik med titlen “Heimat ist dort wo die Berge sind”.
Die Evergreens: Regina & Dieter Steiner præsenterer den skønneste Slager, Musical og Operettemelodier.
Das Feuerwerk der Volksmusik løber af stablen den 15. marts klokken 15. Billetter kan købes hos Aabenraa Turistbureau på 7462 3500.
Se billeder øverst i artiklen. Nedenunder kan du gense Klaus & Klaus i videoen “An der Nordseeküste”…