Nyt selskab vil indtage Danmark i stor stil: Det kan få stor betydning for bilejere
Hvor vasker du din bil? Og hvordan?
I Næstved findes allerede én, og i Vejle er en ny på vej. Man skulle tro, der var vaskehaller nok, men det mener firmaet IMO altså ikke er tilfældet. Den udenlandske kæde vil overtage markante dele af det danske marked for vognvask, skriver Vejle Amts Folkeblad.
Lokalavisen har talt med firmaet, fordi vaskehal nummer to forventes at stå færdig ved Bilka i Vejle til august. IMOs vaskehaller er bemandede, og det er noget helt særligt. I Vejle er der for eksempel ikke andre af den slags. Vaskehallen bliver af en størrelse, så fire biler kan vaskes samtidig.
IMO blev grundlagt i Tyskland i 1965 og har – som en del af International Car Wash Group – mere end 900 vaskeanlæg fordelt over store dele af verden.
Indtager landet
Ifølge Vejle Amts Folkeblad, der har talt med landechef Søren Greve, så er det et erklæret mål at blive landsdækkende. Dermed vil IMO tage kampen op mod Shell, Circle K og hvad der ellers eksisterer i forvejen.
Et af de parametre, som IMO vil slås på, er prisen. Den kommer – siger Greve – til at svinde mellem 69 kroner og 229 kroner, men tiden er den samme, og det kan være udslagsgivende. Ikke mindst for forbrugerne.
– Vi slår på service, kvalitet og kapacitet. Hos os skal der ikke være kø og ventetid, for vi kan køre op mod 100 biler gennem vaskehallen i timen. Uanset hvilket vaskeprogram du vælger, tager det kun fire minutter at få vasket sin bil, fortæller landechefen til den lokale avis.
Det er uvist, hvor vidt nye vaskehaller allerede ér på programmet.