Børn angiveligt skyld i voldsom  brand

Årsag til brand i Esbjerg er ifølge vagtchef formentlig, at børn har antændt fyrværkeri på en altan

Offentliggjort Sidst opdateret

Børn mistænkt for brand i Esbjerg

Brandvæsnet har fået kontrol over en brand i en etageejendom i Esbjerg, der muligvis blev startet af børn med fyrværkeri.

Ingen kom alvorligt til skade, men flere blev tilset for røgforgiftning, og nogle beboere er blevet genhuset.


Denne faktaboks blev genereret af Labrador AI og korrekturlæst af en journalist.

Brandvæsnet har natten til torsdag fået kontrol med en brand i en etageejendom på Platanvej i Esbjerg.

Det siger Jan Lolk, der er vagtchef ved Syd- og Sønderjyllands Politi, tidligt torsdag morgen til Ritzau.

Onsdag aften skrev politikredsen i et opslag på det sociale medie X, at branden havde spredt sig til tagkonstruktionen, der var overtændt over samtlige fem opgange.

- Luk døre og vinduer

Beboere i området blev opfordret til at lukke vinduer og døre samt slukke for ventilation.

Flere personer blev desuden tilset for mulig røgforgiftning, men ingen kom noget alvorligt til. Det sagde vagtchef ved Syd- og Sønderjyllands Politi Erik Lindholdt onsdag aften til tvSyd.

Årsagen til branden var ifølge Lindholdt formentlig, at børn har antændt fyrværkeri på en altan. Han bemærkede, at intet tyder på, at branden er påsat.

Beboere genhuset

Jan Lolk siger torsdag morgen, at politiet fortsat er i gang med at undersøge brandårsagen.

Onsdag skrev politikredsen, at de fem opgange var under evakuering. Nogle af beboerne er blevet genhuset, oplyser Jan Lolk tidligt torsdag morgen.

Branden opstod angiveligt, fordi børn antændte fyrværkeri på altan.

Brandvæsnet er torsdag morgen fortsat i gang med efterslukning på stedet.

Politiet forlod området omkring klokken 02.00, efter at branden var kommet under kontrol, siger Jan Lolk.

Powered by Labrador CMS