Mette F.: Europa vil ikke lade sig afpresse

Mette Frederiksen understreger, at det ikke er Danmark, der søger konflikt som reaktion på Trumps toldtrussel.

Offentliggjort Sidst opdateret

Europa står fast mod Trumps toldtrusler

Mette Frederiksen erklærer, at Europa ikke vil lade sig afpresse af Donald Trumps trusler om told.

Flere europæiske lande støtter Danmark og Grønland i at opretholde deres suverænitet mod USA's pres.


Denne faktaboks blev genereret af Labrador AI og korrekturlæst af en journalist.

Europa vil ikke lade sig afpresse af Donald Trumps trusler om told.

Det siger statsminister Mette Frederiksen (S) i et skriftligt svar til Ritzau.

- Kongeriget Danmark møder stor opbakning. Samtidig står det nu kun endnu mere klart, at det her er et anliggende, der rækker langt ud over vores egne grænser.

- Vi ønsker at samarbejde, og det er ikke os, der søger konflikten. Jeg er glad for de enslydende meldinger fra resten af kontinentet: Europa lader sig ikke afpresse, lyder det.

Opbakning fra syv lande

Mette Frederiksen får opbakning fra syv andre europæiske lande i en fælles erklæring.

Deri lyder det fra blandt andet Finland og Frankrig, at man står i fuld solidaritet med kongeriget Danmark og det grønlandske folk.

Den danske statsminister, Mette Frederiksen, understreger, at Europa ikke vil lade sig afpresse, efter at præsident Donald Trump lørdag kom med en ny trussel om told rettet mod en række europæiske lande. (Arkivfoto).

- Vi vil fortsætte med at stå sammen. Vi forpligter os til at opretholde vores suverænitet.

Statsministerens udmelding og den fælles erklæring kommer, efter at den amerikanske præsident, Donald Trump, lørdag varslede en told på ti procent fra 1. februar på en række europæiske lande, der ikke støtter hans ønske om at overtage Grønland.

Stiger til 25 procent

Det lød i udmeldingen fra præsidenten, at tolden vil stige til 25 procent fra 1. juni, hvis ikke man er nået til enighed om en plan.

Den amerikanske præsident har gentagne gange ytret ønske om at overtage ejerskabet af Grønland på den ene eller den anden måde.

Der er ifølge Donald Trump tale om et hensyn til USA's nationale sikkerhed.

Det lyder fra statsministeren, at hun søndag har været i dialog med flere af Danmarks allierede.

Det gælder blandt andet Tysklands forbundskansler, Friedrich Merz, Frankrigs præsident, Emmanuel Macron, og Storbritanniens premierminister, Keir Starmer.

Der kommer europæisk modsvar

Også den tyske vicekansler, Lars Klingbeil, meldte tidligere søndag et lignende budskab ud, da han ifølge Reuters sagde, at det klare signal var, at Europa ikke vil lade sig afpresse, og at der vil komme et europæisk modsvar.

Der er søndag indkaldt til hastemøde i Bruxelles angående Donald Trumps nyeste trussel om told.

Flere EU-parlamentarikere har også efter præsidentens udmelding været ude at sige, at man ikke kan stemme for en godkendelse af den handelsaftale, der blev indgået mellem EU og USA i sommer.

Det gælder blandt andet SF's Kira Marie Peter-Hansen.

Franske Macron har også udtalt, at han vil bede EU om at tage den såkaldte handelsbazooka i brug som en reaktion på truslen fra Trump.

Handelsbazookaen, der er et anti-tvangsinstrument, er et værktøj, som EU kan bruge, når en anden regering forsøger at lægge økonomisk pres på EU-medlemslande.

Powered by Labrador CMS